Padėk išsaugoti Kauno medinę architektūrą

Išsaugokime tarpukariu statytą medinuką ateinančioms kartoms (Minties Rato g. 24, Kaunas)

Povilas Konkulevičius
Sukurta 2022-06-14
Kaunas
472€ iš 1.850€ 25.51%
Prisidėk nuo 1€
Rėmėjai - 17
Liko dienų - 29
Kaune dideliais tempais vis dar tebenyksta medinė architektūra, kurios nemaža dalis yra unikali net ir viso Baltijos šalių regiono kontekste. Jei tai nesikeis, tai po 30 metų situacija pasidarys panaši į, pavyzdžiui, Palangos atvejį, kur iš įspūdingos medinės kurorto architektūros kolekcijos beliko tik nedidelis kiekis autentiškų pastatų. Bus prarasta proga pakartoti sėkmingą Rygos pavyzdį, kur mediniai namai jau bene 10-metį pavyzdingai tvarkomi ir yra įtraukti į daugelį turistinių maršrutų.

Medinė architektūra dingsta ne tik griaunant pastatus – dažnai tai vyksta rekonstrukcijų metu, nes pilnavertiška namo tvarkyba yra sunkiai įkandama. Šiuo projektu norėtųsi užkirsti tam kelią. Pagrindinis jo tikslas – padėti namo Minties Rato g. 24, Kaune šeimininkams atkurti sunykusias medines fasadų dalis; sukurti jiems ir kitiems šių medinukų gyventojams galimybę tęsti ar pradėti tokius darbus ateityje. Tai ypač svarbu prisimenant, kad medis reikalauja pastovaus dėmesio. Taip pat šia veikla siekiu paskleisti žinią likusiai medinukų savininkų bei gyventojų bendruomenei, kad egzistuoja sąlyginai nesudėtingas, tvaresnis ir kontektstualesnis būdas atkurti autentiškas detales.


Didelė problema, susijusi su medinukų remontu, yra tai, kad šiuo metu lentpjūvėse nebėra lentų su tarpukariui būdingais raštais (profiliais), kūrusiais savitą fasadų dermę. Tokių dailylenčių pakeitimas paprastomis, neigiamai paveikė ne vieno istorinio pastato išraišką. Už surinktas lėšas norime pagaminti ne mažiau kaip 2 lentų frezavimo peilius. Su jais išpjausime tipinio profilio lentas, nupirksime autentiškų linų sėmenų dažų ir kitų reikiamų medžiagų, o suorganizavę talką jas pakeisime. Tam reikia nemažiau kaip 1850 Eur.

Mes ne tik pagaminsime fizinius peilius, bet ir jų brėžinius Autocad formatu. Tikimės, kad ši priemonė suteiks daugiau galimybių esamų medinių namų savininkams teisingai tvarkyti savo namus. Maža to, autentiškų profilių dailylentės galėtų tapti ir šiuolaikinių pastatų dizaino dalimi.

Šis projektas – tai kur kas daugiau nei tiesiog kelių namų remontas. Ši iniciatyva turėtų pasitarnauti ir kaip medinės architektūros teisingo tvarkymo istoriniuose Kauno rajonuose postūmis. Norisi ne tik parodyti nesudėtingus būdus atkurti sunykusias medinių pastatų detales, bet ir surinkti bei dalintis reikiama informacija, kontaktais, praktine informacija (kur ir ką būtų galima pasigaminti ar nusipirkti tvarkymo darbams). Sukurti alternatyvą dabar paplitusioms „renovacijoms“, kurios vyksta su netinkamomis, netvariomis ir nekontekstualiomis medžiagomis.

Praėjus projekto laikotarpiui, pagamintų autentiškų lentų profilių peiliai liktų lentpjūvėje ir toliau sėkmingai dirbtų mūsų pradėtą darbą dar daugybę metų, o skaitmeninė biblioteka būtų toliau plečiama ir pildoma naujais profiliais.

Visus rėmėjus pakviesime į medinuko remonto/atnaujinimo dirbtuves, tad galėsite asmeniškai pamatyti kaip atliekami darbai ir pasisemti patirties.

Visą procesą aprašysime ir užfiksuosime. Projekto rezultatai bus realizuoti ne tik namo sienose, bet ir leidinyje, kuris taps savotišku gidu: kur ir ką rasti, kur nusipirkti, kaip tvarkyti. Tai bus padaryta mūsų visų bendromis pastangomis. Projekto rezultatų pristatymą planuojame rudenį vykstančių kasmetinių Europos paveldo dienų metu (rugsėjo 9–18 d.).


Tvarkant paveldo objektus kyla įvairių iššūkių, bet esame ne vieni. Projektą palaiko „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ programos „Modernizmas ateičiai“ komanda, jau turime patirties atliekant panašius darbus ir projektus, esame subūrę paveldo puoselėtojų ir vietos bendruomenės narių būrį.
Tiesa, sutelktinis finansavimas mums yra pakankamai naujas dalykas, bet kito finansavimo mechanizmo tokiam tikslui šiuo metu tiesiog nėra. Kartu tikiu, kad organizuodami tokį projektą galime paskatinti ir kitus namų savininkus pristatyti savo turimus architektūrinius perlus visuomenei bei ieškoti tvaresnių, kontekstualesnių medinukų tvarkymo būdų. Jaučiu, kad visais panašiais atvejais šį palikimą galima išsaugoti ateitiems kartoms tik bendromis jėgomis ir pastangomis, todėl labai kviečiu palaikyti šį projektą!

Net jei neturi galimybės prisidėti finansiškai, tu gali ne mažiau prisidėti prie Kauno medinės architektūros išsaugojimo pasidalindamas šia žinute su draugais ir bendraminčiais. Kuo daugiau žmonių sužinos apie galimybę tinkamai tvarkyti savo medinukus, tuo daugiau jų išliks autentiškais.

Dėkoju visiems už palaikymą!
Povilas

Informaciją apie šį projektą talpinsime čia:
www.facebook.com/statybukultura

Daugiau apie namą:http://archimede.lt/kaunas/pastatas/93
 • Živilė Konkulevičiūtė
  Živilė Konkulevičiūtė prisidėjo 100€
  2022-07-01
 • Miglė Ž.
  Miglė Ž. prisidėjo 2€
  2022-06-29
 • Privatus asmuo
  Privatus asmuo prisidėjo 10€
  2022-06-29
 • Privatus asmuo
  Privatus asmuo prisidėjo 10€

  Nuo medinio Vilniaus... :)

  2022-06-28
 • MB "BAUKAS"
  MB "BAUKAS" prisidėjo 50€
  2022-06-28
 • Donata Armakauskaitė
  Donata Armakauskaitė prisidėjo 10€
  2022-06-28
 • Maler Maximus
  Maler Maximus prisidėjo 10€
  2022-06-28
 • Privatus asmuo
  Privatus asmuo prisidėjo 50€
  2022-06-27
 • Privatus asmuo
  Privatus asmuo prisidėjo 100€
  2022-06-27
 • Agne Kirsliene
  Agne Kirsliene prisidėjo 20€
  2022-06-27
 • Jovita Rudnickaitė
  Jovita Rudnickaitė prisidėjo 10€
  2022-06-27
 • Lukas Tuleikis
  Lukas Tuleikis prisidėjo 20€
  2022-06-27
 • Rimvydas Mikutavičius
  Rimvydas Mikutavičius prisidėjo 40€
  2022-06-27
 • Almantas Bružas
  Almantas Bružas prisidėjo 10€

  Medinė architektūra - mūsų identiteto dalis, todėl ji privalo išlikti kartu su mumis.

  2022-06-27
 • Inesa K. Čepaitienė
  Inesa K. Čepaitienė prisidėjo 10€
  2022-06-25
 • Julija Selezniova
  Julija Selezniova prisidėjo 10€
  2022-06-22
 • Žilvinas Rinkšelis
  Žilvinas Rinkšelis prisidėjo 10€
  2022-06-22
Rezultatų nerasta